Jak uniknąć zaatakowania przez psa podczas jazdy na rowerze?

Nierzadko zdarza się, że jako rowerzysta masz do czynienia z agresywnym psem. W idealnym scenariuszu wszyscy, którzy posiadają psy, powinni być odpowiedzialni za szkolenie i trzymanie =zwierząt w bezpiecznym miejscu. Niestety, nie zawsze tak jest i nierzadko można spotkać na drodze agresywnego lub dzikiego psa. Dlatego tym razem chcemy podzielić się z Wami kilkoma praktycznymi wskazówkami, które pomogą Wam uniknąć ataku psa podczas jazdy na rowerze.

Dlaczego niektóre psy atakują?

Zanim zaczniemy, ważne jest, aby zrozumieć powody, dla których agresja u psa może się zdarzyć. W wielu przypadkach atak może być wynikiem instynktu łowieckiego zwierzęcia. W innych przypadkach może to być pies pilnujący swojego terytorium. Jest to również zły nawyk, którego się nauczyli. Jest to proces, który zaczyna się od zwykłego szczekania, w miarę jak pies staje się coraz bardziej pewny siebie, przechodzi do ataku.

Jak uniknąć ataku?

1. Zwolnij

Gdy tylko zauważysz, że zbliżasz się do agresywnego psa zachowaj spokój, zwolnij i przygotuj się do zejścia z roweru. Ważne jest to, żeby pies nie postrzegał cię jako swojej ofiary, więc zachowanie spokoju i opanowanie sytuacji może zniechęcić go do ataku.

2. Zejdź z roweru i użyj go jako bariery.

Jeśli pies nadal będzie się zbliżał, zejdź z roweru i umieść go pomiędzy sobą a psem. Idź spokojnie, nie tracąc psa z oczu. Nie patrz psu prosto w oczy, gdyż może to zostać zinterpretowane przez zwierzę jako wyzwanie i może się to skończyć źle, tak jak to miało miejsce w tej sytuacji, kiedy pies zaatakował 14 latka jadącego na rowerze.

3. Nie próbuj uciekać

O ile nie zjeżdżasz z góry, nie próbuj uciekać. Jeśli poruszasz się po płaskim terenie lub pod górę, pies może Cię łatwo dogonić (zwłaszcza jeśli jedziesz z obciążonym rowerem lub po nieutwardzonych drogach). Poza tym, że ucieczka może zachęcić do pościgu, trudno będzie skupić się jednocześnie na drodze i psie.

4. Zachowaj swoją przestrzeń i pokaż, że to ty tu rządzisz

Po opanowaniu i ewentualnym zmniejszeniu zainteresowania psa Tobą, nadszedł czas, aby domagać się swojej przestrzeni. Rower sam w sobie sprawi, że będziesz wydawać się większy i pomoże Ci kontrolować przestrzeń. W tym momencie możesz użyć stanowczego głosu i mowy ciała, aby pokazać, że panujesz nad sytuacją i nie stanowisz zagrożenia.

5. Daj mu coś do żucia

W większości przypadków, powyższe kroki powinny wystarczyć, aby zniechęcić psa do agresji. Jeśli jednak pies nadal chce gryźć, daj mu coś do ugryzienia i bądź przygotowany do obrony. Możesz użyć skakanki, pompki powietrznej lub innego przedmiotu, który zapewni psu rozrywkę. Wykorzystaj odwrócenie uwagi i wycofaj się powoli.