Różnica między chartem angielskim i hiszpańskim

Charty to psy, których nie sposób nie zauważyć, dzięki eleganckiej i atletycznej sylwetce, długiej głowie i smukłym nogom. Dzięki tym właściwościom mogą one osiągać duże prędkości. Mają także doskonałe cechy, dzięki którym są wspaniałymi psami do towarzystwa. Istnieje kilka bardzo podobnych do siebie ras chartów, takich jak chart angielski i chart hiszpański, do tego stopnia, że można je ze sobą pomylić. W tym omówimy podstawowe cechy obu ras, a także różnice między chartem angielskim a hiszpańskim.

Cechy fizyczne charta angielskiego i hiszpańskiego

Najwyraźniejszą fizyczną różnicą między chartem angielskim a hiszpańskim jest wielkość. Dlatego, mimo że obie rasy są dużych rozmiarów, chart angielski jest nieco większy. Psy tej rasy ważą od 27 do 32 kg i mierzą od 69 do 76 cm. Z drugiej strony, chart hiszpański waży od 20 do 30 kg i mierzy od 60 do 70 cm w kłębie.

Wszystkie charty mają wystylizowaną, atletyczną, elegancką i zwinną sylwetkę, długie, smukłe nogi, muskularną, wysklepioną szyję oraz delikatny, nisko osadzony ogon. Ponadto posiadają inne cechy, które przyczyniają się do ich dużej szybkości, takie jak szeroka klatka piersiowa zwiększająca pojemność płuc i serca oraz wydłużona głowa ze spłaszczoną czaszką. Charty są doskonałą rasą psów do uprawiania sportów i trekkingów w górach, co dokładnie opisuje portal poświęcony turystyce górskiej: https://www.wtatry.pl Aby znaleźć różnice między chartem angielskim a hiszpańskim na poziomie fizycznym, należy przyjrzeć się szczegółom:

  • Muskulatura: muskulatura charta hiszpańskiego bardziej przypomina muskulaturę sloughi i daje mu siłę do dalszego biegu. Chart angielski pozwala mu biegać z charakterystycznym dla niego biegowym krokiem.
  • Głowa: Głowa jest podobna u obu psów, ale chart angielski ma nieco szerszą czaszkę.
  • Uszy: Choć u obu ras są one niewielkich rozmiarów i mają kształt róży, chart hiszpański ma nieco grubsze uszy. Z kolei chart angielski, gdy się wsłuchuje, może je postawić do pionu.
  • Ciało: Klatka piersiowa charta angielskiego ma kształt beczkowaty, z klatką piersiową sięgającą do wysokości łokci. Chart hiszpański ma głębszą i bardziej wydłużoną klatkę piersiową, ale nie sięga ona do łokci. Z drugiej strony, odcinek lędźwiowy jest dłuższy.
  • Stopy: Stopy charta angielskiego znane są jako „kocie łapy”, natomiast łapy charta hiszpańskiego nazywane są „zajęczymi łapami”.
  • Umaszczenie: Charty angielskie i hiszpańskie mają krótką i delikatną sierść. Umaszczenie charta angielskiego jest białe, rude, czarne, płowe lub pręgowane. Charty hiszpańskie różnią się częściowo i są kremowe, pręgowane, czarne, złote i kasztanowe z kolorem białym.
  • Socjalizacja: Dobra socjalizacja jest ważna dla obu ras, ale szczególnie dla chartów hiszpańskich. Ogólnie rzecz biorąc, są bardziej nieśmiałe i niezależne, nierzadko bywają też bardziej powściągliwe.
  • Edukacja: edukacja charta hiszpańskiego może być nieco bardziej skomplikowana ze względu na jego bardziej płochliwą osobowość. W każdym razie obie rasy są bardzo wrażliwymi psami, które potrzebują pozytywnego wychowania, aby odnieść sukces.