Czy psy wybierają sobie ulubioną osobę?

Psy są „zaprogramowane” do kochania ludzi. Stanowimy dla nich punkt odniesienia i kojarzymy się z pozytywnymi uczuciami. Logicznie rzecz biorąc, karmienie ich, opieka nad nimi, wyprowadzanie na spacery czy zabawa z nimi sprawiają, że są do nas przywiązane. Można myśleć, że to z interesu, bo od nas zależy ich przetrwanie, ale one kochają nas ponad sprawy materialne.

Każda osoba, która traktuje go z szacunkiem, może zdobyć jego sympatię, choć oczywiste jest, że pies nawiąże bardziej szczególną więź z osobą, z którą będzie dzielił więcej czasu, zajęć i uwagi. Oznacza to, że jeśli w kilkuosobowym gospodarstwie domowym tylko jedna osoba karmi, szczotkuje i wyprowadza psa na spacery, to logicznie rzecz biorąc, stanie się ona ulubioną osobą psa, co nie oznacza, że nie lubi innych. Pies może mieć więcej niż jedną ulubioną osobę, jeśli kilka z nich opiekuje się nim w takim samym stopniu, nawet jeśli wykonują różne czynności. Z każdym z opiekunów nawiąże inną relację. Z drugiej strony, niektóre rasy są znane z tego, że przywiązują się do jednego opiekuna. W takich przypadkach nie mogą być posłuszni nikomu innemu. Przykładem może być pies rasy eurasier, lub chow chow.

W jakim wieku psy rozpoznają swojego właściciela?

Psy są towarzyskie, co oznacza, że w naturalny sposób nawiązują więzi ze zwierzętami i ludźmi z ich otoczenia. Tak więc ta pierwsza relacja zostanie nawiązana z matką i rodzeństwem, z którymi będziemy obserwować ich interakcje od urodzenia. Kiedy rodzina się rozpada, ponieważ każde ze szczeniąt przenosi się do nowego domu, co ma miejsce około drugiego miesiąca życia, rodzina szczeniąt zmienia się z matki i rodzeństwa na nowych opiekunów.

Od pierwszej chwili szczeniak będzie miał predyspozycje do tworzenia „paczki” z ludźmi, z którymi dzieli dom, dlatego zawsze będzie domagał się naszej uwagi, a gdy tylko zaadaptuje się w nowym domu, w ciągu kilku dni rozpozna nas jako swoich opiekunów.

Kto jest prawnym właścicielem psa?

Niezależnie od tego, kto jest preferowanym opiekunem psa, a nawet z kim pies mieszka, za właściciela psa uznaje się osobę, której nazwisko znajduje się na jego mikroczipie. Mikroczip to urządzenie wielkości ziarenka ryżu, które lekarz weterynarii umieszcza pod skórą psa, zwykle po lewej stronie szyi. Ma on numer, który jest powiązany z danymi jego i jego opiekuna. Jeśli pies się zgubi, specjalny czytnik przepuści urządzenie przez numer psa, a upoważniony lekarz weterynarii będzie mógł uzyskać dostęp do informacji o opiekunie, aby zwrócić psa właścicielowi. Ostatnio portal ezielona.pl opisywał przypadek psa, który nie miał mikoczipa i do tej pory szuka swojego właściciela w schronisku.

Czy chip psa może być umieszczony na nazwisko dwóch osób?

Numer mikroczipa jest przypisany tylko do jednego psa i jednego pełnoletniego opiekuna, dlatego nie może on być przypisany do więcej niż jednej osoby. Oznacza to, że tylko jedna osoba jest uznawana za odpowiedzialną za psa. Jeśli tylko jedna osoba jest uznawana za prawnego właściciela psa, może to stanowić problem w pewnych sytuacjach, np. gdy para, która ma wspólnego psa, rozstaje się. Jeśli obie strony roszczą sobie do niego prawo i nie dojdą do porozumienia, sprawa trafia do sądu.