Dzieci i mieszkanie ze zwierzętami domowymi

Posiadanie w domu pupila, czy to psa, kota czy innego zwierzęcia, wymaga zaangażowania, odpowiedzialności i poświęcenia. W końcu pies jest jednym z członków rodziny.

Dzieci i mieszkanie ze zwierzętami domowymi

Tylko ten, kto ma w domu psa, może zrozumieć ich relacje z ludźmi. Gdyby poproszono mnie o przedstawienie zalet posiadania psa w domu, ten artykuł nie miały końca. Może dlatego nie rozumiem, dlaczego istnieją ludzie, którzy są w stanie krzywdzić, źle traktować czy porzucać zwierzęta. Związek dzieci ze zwierzętami jest bardzo szczególny, podobnie jak opieka, którą musimy sprawować. Oto kilka rad:

1- Pies rodzinny to jedno, a pies sąsiada to drugie. Z tego powodu należy nauczyć dziecko, że gdy widzi zwierzę na ulicy, nigdy nie powinno do niego podchodzić bez uprzedniego zapytania właściciela zwierzęcia, czy nie grozi mu jakieś niebezpieczeństwo.

2- Jeśli widzisz nerwowego psa lub takiego, który coś gryzie, powiedz dziecku, że pies nie chce się w tym momencie bawić, ale nigdy nie mów, że może je ugryźć lub że pies jest zły.

3- Nigdy nie zostawiaj małego dziecka samego do zabawy z psem, dopóki nie będzie wystarczająco odpowiedzialne. Na etapie nauki dzieci mogą być okrutne wobec swoich towarzyszy, w tym psów. Reakcją psa będzie obrona przed agresją.

4- Zachęcaj dziecko do empatii wobec psa, okazywania uczuć wobec zwierzaka. Kiedy pogłaszczesz dziecko w obecności psa, zrób to samo ze swoim pupilem, aby nie czuł się marginalizowany. Jeśli nie jesteś gotowy/ gotowa na posiadanie psa, alternatywą jest interaktywna zabawka boogie dla dziecka!

5- Zachęcaj i ucz dziecko do zabawy z psem. Przykłady: rzucanie miękkiej piłki, drapanie po głowie, łaskotanie. Eksperci twierdzą, że dzieci, które wychowują się ze zwierzętami są spokojniejsze, bardziej odpowiedzialne i czułe.

6- Naucz dziecko dbania o psa i obowiązków wobec niego. Zwracać uwagę na pory karmienia, pilnowania, żeby miał wodę w misce itp.

7- Dzięki cierpliwości i zrozumieniu osiągniesz dobrą adaptację między dzieckiem a psem. Fajnie będzie zobaczyć ich wspólną zabawę i wymianę czułości.

8- Aby pies rozpoznał Twoje dziecko, jak również każdą inną osobę, która wejdzie do Twojego domu, pozwól psu poczuć ich zapach. Pies zapamięta ten zapach i zaakceptuje go.

9 – Jeśli to możliwe, wybierz rasę psa, która jest bardziej odpowiednia do życia z dziećmi. Są rasy, takie jak na przykład owczarki, które stają się opiekunami dzieci. Czuwają nad nimi i nie opuszczają. Są też inne rasy, np. psy rasy cocker, które są bardziej nerwowe i zazdrosne.