Psy od tysięcy lat towarzyszą człowiekowi. Pomagały zawsze w polowaniach, opiekowały się członkami ludzkiego stada, strzegły go od niebezpieczeństw. W dzisiejszych czasach nadal są niezbędnym elementem życia wielu rodzin. Są jednak sytuacje, kiedy chęć posiadania czworonoga zastąpiona jest potrzebą, a nawet przymusem. To najwierniejsi przyjaciele w najtrudniejszych chwilach. Od nich zależy ludzkie zdrowie, a nawet życie. Funkcje terapeutyczne psów są powszechnie znane.
Są doskonałymi psychologami, asystentami, pielęgniarzami. Pies towarzysz usprawni świat niepełnosprawnego człowieka, pomoże w przejściu przez jego trudne elementy i da poczucie bezpieczeństwa i pewności siebie. Epileptykowi zasygnalizuje zbliżający się atak, cukrzykowi wskaże, kiedy wziąć leki, niesłyszącemu pokaże niezbędne dźwięki z otoczenia. Golden retriver, labrador, berneńczyk i wiele innych ras wyszkolonych przez odpowiednich opiekunów, dadzą z siebie wszystko by pomóc człowiekowi.
Za wybór odpowiedzialni są odpowiedni wychowawcy. To oni właśnie przystosują człowieka na przyjęcie czworonoga i psa do opieki nad człowiekiem z jego indywidualną chorobą. Są żywo zainteresowani stworzeniem więzi między podopiecznym, a opiekunem, która da realną pomoc choremu i szczęśliwe życie psu. Nauczony swojego człowieka pies towarzysz otworzy przed nim drzwi dotąd zamknięte i pozwoli ujrzeć świat normalny.